Lowlight s RED Raven

Jelikož se nám ozývá čím dál více lidí ohledně toho, jaké to je natáčet akce jako byl například olomoucký Business ples, kde veškeré natáčení probíhá při zhoršených světelných podmínkách a hlavně se vše točí na RED Raven, rozhodli jsme proto, že o tom napíšeme krátký článek.

Mnoho z vás, kteří natáčíte, se velice často setkává se situacemi kdy nejsou světelné podmínky ideální pro kvalitní natáčení. Hodně filmařů a fotografů v té chvíli sáhne po bezzrdcadlovkách Sony - konkrétně Sony a7S nebo a7S II. Ovšem co když chcete ještě vyšší kvalitu a rozlišení, 10bit 4:2:2, RAW, slowmotion. V té chvíli vám nezbude nic jiného než sáhnout například jako my po RED Raven. Ovšem v tom případě se setkáváme s omezením u ISO, konkrétně maximálně 1600-2000, pokud chce člověk zachovat kvalitu. Doporučím vám proto několik věcí, které vám pomohou vytáhnout z kamery co nejlepší výsledek. 

První věcí která výrazně pomáhá jsou objektivy. Používáme objektivy s nízkou clonou 1.4-2.5, primárně tedy objektivy Sigma Art (18-35mm f/1.8, 50mm f/1.4, 50-100mm f/1.8, 85mm f/1.4). Vždy se snažím tlačit clonu na co nejnižší hodnotu, většinou na nejnižší možnou. Což kromě mnohem lepší světelnosti přináší nádherně rozmazané pozadí. Musí si ovšem kameraman dát pozor na to, že je hloubka ostrosti velice malá, a tak je nejlepší si zapnout Focus Assist a dát si velký pozor na to co je ostré.

Další rada je, hledat vždy co nejsvětlejší místa. Na akci, kterou točíte si každý záběr velice dobře promyslete a najděte si pro něj co nejlepší světelné podmínky. Například pokud chcete točit lidi u stolů, najděte si to nejsvětlejší místo. Je zbytečné točit něco co víte, že je předem určeno ke smazání, dost vám to poté usnadní postprodukci. Pokud se vám ovšem tak moc líbí dané místo, nebo kompozice použijte světlo. Čímž se dostáváme k poslednímu bodu a tím jsou světla. Pokud bych měl vyzdvihout něco co vás nejvíce posune a vylepší vzhled vašich videí tak jsou to právě světla. Ať už je to světlo z telefonu, nějaké základní malé videosvětlo nebo velké studiové, každy nový zdroj světla výrazně pomůže.

DSC01261.jpg